M10A

Splits

2.100km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st George Van Dam HALO M10 15:15
2nd Robert Matthews AIRE M10 16:36
3rd Adam Wiegand SYO M10 18:47
4th Finlay Johnson SROC M10 19:06
5th Joe Field SYO M10 20:51
6th Oliver Brett CHIG M10 22:34
7th Samuel Leitch SO M10 24:11
8th Matthew Jackson DVO M10 24:30
9th Peter Mackervoy DVO M10 28:03
10th Ben Dempsey MDOC M10 36:10
11th Jacob +1 Fisher SMOC M10 48:26

M10B

Splits

1.800km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ben Mackervoy DVO M10 16:41
2nd Sam Crawshaw EPOC M10 17:43
3rd Joe Owens SYO M10 19:22
4th William Martland IND M10 20:46

M12

Splits

2.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st JackCryer PFO M12 22:05
2nd Louis Forshaw-Perring DVO M12 22:30
3rd Alasdair Pedley EPOC M12 23:39
4th Matthew Keogh CLOK M12 26:44
5th John Hunter CLOK M12 27:51
6th Joe Uprichard DVO M12 37:18
7th Thomas Edmonds LOC M12 43:41
8th Robert Stewart IND M12 46:49

M14

Splits

2.600km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Stephen Elkington OD M14 26:01
2nd Aidan Rigby CLOK M14 27:23
3rd Sam Garratt CLOK M14 28:51
4th Michael Hallett BOK M14 29:47
5th Laurence Johnson SROC M14 31:50
6th Jack Lord NOC M14 38:22
7th Matthew Fellbaum MDOC M14 39:17
8th Philip Wiegand SYO M14 45:24
9th Adrian Woods IND M50 54:32
10th Tommy Matthews AIRE M14 54:34
11th William Gale DVO M14 67:55
12th Joshua Brooke IND M14 108:09
13th Matthew Whitby WCOC M14 261:27
mp Tom Ross OD M14 29:07
mp David McAllister NATO M45 76:49
mp Thomas Webster NOC M14 92:25

M16A

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Quentin Rauturier GO78 M16 49:37
2nd Zachary Field SYO M16 49:48
3rd Michael Adams SYO M16 52:48
4th Olly Williams DEE M16 52:51
5th Jake Field SYO M16 53:35
6th Angus Dobson LOC M16 54:20
7th Alistair Thornton MDOC M16 55:12
8th Tom Hemingway WAOC M16 57:14
9th Harrison McCartney OD M14 58:15
10th Lova Chechik EBOR M16 58:44
11th Alistair Masson SO M14 59:03
12th Ben Beresford NOC M16 59:56
13th Nick Malbon NOC M16 62:07
14th Adam Potter BOK M16 63:23
15th Timothy Hunter CLOK M16 63:47
16th John Dempsey MDOC M16 64:14
17th Adam Bartlett LOC M14 70:10
18th Nathan Lawson DVO M14 77:11
19th Barney Broatch ERYRI M16 80:02
20th Mark Goodhead DVO M16 80:34
21st Rowan Capper EBOR M16 87:02
22nd William Parkinson NOC M16 96:22
23rd Alex Chaudhri WCOC M16 125:02
mp Matthew Elkington OD M16  
mp Jordan Webster NOC M16 113:06

M16B

Splits

2.600km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Christopher Bailey NOR M16 75:46

M18L

Splits

6.500km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Carl Edmonds LOC M18 57:29
2nd Mike Beasant DEE M18 64:39
3rd Matthew Penellum LOC M18 77:32
4th Joshua Cooper EBOR M18 102:00

M18S

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Cairns SN M18 55:12
2nd Guy Ross OD M16 67:46
mp Cameron Williamson BAOC M18 227:10

M20L

Splits

6.500km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jonathan Malley EBOR M20 57:42
2nd Yasha Chechik EBOR M20 65:01
3rd Huw Stradling EUOC M20 68:51
4th Sam Brown AIRE M20 74:41
5th Alex Roberts HOC M20 76:45
6th Adam Bradbury SYO M20 78:27
7th Duncan Leeson HOC M20 84:54

M20S

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ryan Wilson SYO M20 61:03

M21L

Splits

9.000km 130m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Oliver Johnson SYO M21 62:22 2:58
2nd Matthew Speake EBOR M21 68:56 6:21
3rd Geoff Ellis RAFO M35 78:17 8:21
4th John Duckworth DVO M45 80:24 6:26
5th Declan Gray SARUM M21 81:43 3:25
6th Joe Taunton NGOC M21 84:04 17:24
7th Josh Jenner CHIG M21 89:21 14:24
8th Mark Collins DFOK M50 97:55 15:20
9th Adam Poole RAFO M21 108:37 7:06
10th Dave Broatch ERYRI M50 116:15 22:37
11th Jonathan Hughes DEE M21 144:13 4:43
mp Stuart Thomson FVO M20 67:17 6:16
mp Alan Cherry INT M20 82:21  

M21S

Splits

6.500km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jeff Colbert SYO M21 67:56
2nd Josh Beech EBOR M21 70:34
3rd James Hartley NGOC M21 74:51
4th Lee Beavers Aire M21 75:43
5th Andrew Hartley NGOC M21 78:25
6th Dominykas Kardokas KFO M21 79:45
7th Gordon Urquhart GRAMP M21 83:31
8th Andrew Irvine DEE M21 92:59
9th Ezra Lutton OD M21 106:33
10th Stuart Fraser EBOR M21 108:32
11th Samuel Taunton NGOC M21 121:04
12th Stephen Clark EBOR M21 121:28
13th Craig Atkinson CLOK M21 139:26
mp Daniel Hartmann HOC M21 66:42

M21V

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Duncan Harris DEE M45 49:58

M35L

Splits

7.900km 90m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st David Bowman AIRE M35 90:44 17:01
2nd Angus Shedden LEI M35 99:26 14:07
3rd Neil Gascoyne IND M45 99:40 29:20
4th Alan Segar OD M35 104:08 9:22
5th Jamie Martinez IND M21 110:26 7:45
6th Viktoras Luko SLOW M21 184:19 34:29
7th Vladas Luko GENYS M21 244:13 40:54
mp Christophe Tabard IND M35 205:00  

M35S

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Toby Fisher SMOC M35 67:08
2nd Paul Watson MDOC M35 91:21
3rd Craig Drury IND M35 112:42

M40L

Splits

7.900km 90m

Pos Name Club Age Class Time Excluded Time
1st Neil Conway AIRE M40 66:38 3:41
2nd Maxwell Cole Lei M40 78:50 20:20
3rd Declan McGrellis LVO M40 86:01 11:28
4th Alan Irving WCOC M40 86:40 3:43
5th Chris McCartney OD M40 87:33 5:48
6th Tim Wiegand SYO M40 88:24 7:41
7th Mark Mon-Williams AIRE M45 88:43 38:50
8th John Ward NOR M40 93:40 10:08
9th Duncan Conway LOC M40 116:41 5:33
mp Andrea Rebora SLOW M40    

M40S

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Tony Udris SYO M40 52:28
2nd Paul Beresford NOC M40 62:18
3rd Simon Gale DVO M40 68:48
4th Ian Gamlen COBOC M45 78:28
5th David Harrison EPOC M40 98:58
6th Alastair Paterson LEI M40 100:49
7th Daniel Roth OD M40 113:31
8th David Forshaw DVO M40 116:48

M45L

Splits

6.500km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Charlie Adams SYO M45 54:03
2nd Clive Hallett BOK M45 56:35
3rd Kenny Leitch SO M45 59:39
4th Mark Chapman SYO M45 59:43
5th Simon Martland SPOOK M45 64:15
6th Jon Hateley DEE M45 64:50
7th Andy Sykes DVO M45 66:43
8th Peter Chapman SO M45 67:24
9th Steve Dempsey MDOC M45 69:37
10th Neil Speers DFOK M45 74:02
11th Martin Skinner WCOC M45 74:52
12th Richard Hill DEE M45 74:56
13th David Lawson DVO M45 75:19
14th Steve Jobson RAFO M45 83:12
15th Andrew Jackson DVO M45 84:23
16th Mark Webster NOC M45 88:41
17th Adam Leaf HH M45 91:13
18th Trevor Hindle MDOC M45 95:39
19th Michael Lord NOC M45 107:41
20th David Murphy CLOK M45 107:48
21st Bob Steeper EPOC M45 120:48

M45S

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dean Field SYO M45 44:02
2nd Paul Taylor EPOC M45 44:20
3rd David Averill BAOC M45 47:42
4th Alistair Tinto EPOC M45 51:58
5th Mike Edwards RAFO M45 52:53
6th Nigel Owens SYO M45 55:47
7th Tim Palmer DEE M45 60:35
8th Mick Brett CHIG M45 64:42
9th Paul Van Dam HALO M45 65:32
10th Christopher Smith BAOC M45 67:17
11th Matt White LEI M40 77:12
12th Andrew Llewellyn NOC M21 81:21
13th Neil Matthews AIRE M45 84:59
14th Mark Jesson PFO M45 87:07
15th Chris Whitby WCOC M45 88:43
16th Richard Rigby CLOK M45 95:51
17th Paul Hudson NOC M45 105:32
18th Kevin Ross OD M45 112:39

M50L

Splits

6.500km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Keith Masson MV M50 58:47
2nd Alastair Mackenzie CLOK M50 64:03
3rd Steve Corrigan EBOR M50 65:19
4th Nicholas Lightfoot SYO M50 69:18
5th Mike Pedley EPOC M50 70:49
6th Russell Buxton DVO M50 71:16
7th Stephen Kimberley DVO M50 73:16
8th Mike Johnson SROC M50 73:57
9th Simon Thraves SO M50 74:05
10th Melvyn Perry AYROC M50 77:09
11th Richard Tiley LOC M50 78:09
12th Andrew Clark EBOR M50 80:00
13th Neil Hunter CLOK M50 83:02
14th Tom Bedwell MDOC M50 83:08
15th Ray Johnstone WCOC M60 84:53
16th Nick Campbell DEE M50 86:17
17th John Leeson HOC M50 88:35
18th Pete Owens DEE M50 91:04
19th Andy Thornton MDOC M50 92:20
20th Davie Frame TAY M50 92:43
21st Martyn Dean CLOK M50 94:07
22nd Stephen Fellbaum MDOC M50 94:31
23rd Paul Bradbury SYO M50 96:05
24th Ian Williamson LEI M50 103:19
25th Christopher Poole RAFO M50 107:19
26th Simon Froude AIRE M50 109:42
27th Stephen Restorick CLOK M55 110:40
28th Andy Campbell DEE M50 113:59
29th Jonathan Gilbert NOR M50 122:17
30th Martin Adamson CLOK M65 152:11
mp Paul Addison DVO M50 79:49
mp Paul Goodhead DVO M50 105:47

M50S

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Maxwell RR M50 44:17
2nd Dennis Hooton EBOR M50 51:57
3rd Robert Parkinson NOC M50 57:50
4th Keith Roberts NOC M50 59:51
5th Lester Hartmann HOC M50 60:50
6th Peter Cheetham CHIG M50 61:38
7th Stephen Robinson NGOC M50 61:49
8th Nev Myers EBOR M50 66:27
9th Graham Capper EBOR M50 66:33
10th Graeme Huggan NOC M50 70:05
11th Bob Cooper NN M65 79:42
12th Dave Brown EBOR M50 84:54
13th Des Gardiner BAOC M50 87:55

M55L

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alistair Wood AIRE M55 53:40
2nd Malcolm Irvine DEE M55 55:29
3rd Tony Feltbower OD M55 55:55
4th Barry Elkington OD M55 55:56
5th Martyn Roome SROC M55 58:08
6th Andy Lewsley BL M55 58:23
7th Neil Harvatt HALO M55 62:11
8th Clive Wilson SYO M55 64:20
9th Dave Marr OD M60 65:34
10th Andy Emmerson OD M55 69:03
11th Rod Postlethwaite WRE M55 69:26
12th Henry Morgan POTOC M55 72:52
13th Joe House SO M55 73:09
14th Jeff Harris EBOR M55 73:26
15th Colin Matheson FVO M55 74:17
16th Howard Sawyer AIRE M55 74:40
17th Maurice Hemingway WAOC M55 78:37
18th Peter Colbert SWOC M55 82:59
19th Graham Johnson DVO M55 83:10
20th Peter O'Connell EBOR M55 84:19
21st Philip Brown NOR M55 84:24
22nd John Williams SOS M55 85:51
23rd Selwyn Wright LOC M55 89:12
24th Gerry Van Hee AIRE M55 94:11
25th Richard Hughes DEE M55 100:25
26th William Dehany CLOK M55 101:01

M55S

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steve Willis EBOR M55 40:28
2nd David Booker NOC M55 41:12
3rd Martin Green   M55 42:11
4th John Middler OD M55 45:08
5th Martin Checkley Totana M55 45:18
6th Neil Sprot NATO M55 47:55
7th Dave Hartley NGOC M55 53:10
8th Derek Jenner CHIG M55 53:35
9th Glyn Mayley LOG M55 56:14
10th Andrew White HOC M55 59:35
11th John Smales EBOR M55 69:55
12th Richard Llewellyn NOC M55 82:56

M60L

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Paul Johnson BL M60 61:50
2nd Mark Glaisher SAX M60 63:12
3rd Ian Couch EPOC M60 66:22
4th Robert Brandon OD M60 66:51
5th Mike Smithard DEE M60 67:58
6th Ian Cooper SYO M60 71:26
7th Tim Sands SOC M60 71:35
8th David Hargreaves SROC M60 72:14
9th Guy Seaman SYO M60 72:24
10th Ian Watson MDOC M60 72:48
11th Keith MacDermott EBOR M60 73:29
12th John Franklin SO M60 74:47
13th Tony Davies SELOC M60 75:30
14th Robert Page EPOC M60 76:15
15th Ralph Phipps POTOC M60 76:51
16th Stephen Round SELOC M60 77:54
17th Cliff Etherden MDOC M60 78:42
18th Paddy Neligan HALO M60 80:03
19th Chris Burden AIRE M60 82:23
20th Phil Smithard KFO M60 83:59
21st Stephen Bates OD M60 84:29
22nd Colin Drury SYO M60 85:53
23rd John Marriott LEI M60 87:08
24th Doug Scott EBOR M65 88:00
25th Ken Patterson AIRE M60 91:27
26th Barry McGowan HOC M60 94:53
27th Paul Taunton NGOC M60 96:56
28th Mike Ridealgh EBOR M60 97:11
29th Mike Godfree DVO M60 98:40
30th Joe Dobbs CLOK M70 125:26

M60S

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Neil Croasdell EPOC M60 47:58
2nd Bill Marlow POW M60 51:32
3rd Terry Unsworth CLOK M60 54:29
4th Allan Darwell BOK M60 54:53
5th Andrew Bell IND M60 55:24
6th Stuart Swalwell DVO M60 55:48
7th Chris Kirkham MDOC M60 58:24
8th Kevin Gallagher LEI M60 60:36
9th Graham Todd EBOR M60 62:36
10th Douglas Edwards MDOC M60 64:42
11th John Boden OD M60 66:34
12th Alan Robinson HALO M60 67:00
13th Rick Roberts HOC M60 67:06
14th Bob Richardson NATO M60 77:01
15th Geoff Eagles NOR M60 89:59
16th Alan Parker AIRE M60 95:50
mp Christopher Drew HH M60 79:42

M65L

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Julian Lailey SROC M65 33:43
2nd Mike Hampton OD M65 36:12
3rd Richard Spendlove EPOC M65 37:27
4th Ian Peirce SARUM M65 41:18
5th Simon Ford LEI M65 44:10
6th Derek Gale DVO M65 45:54
7th David Battison SARUM M65 46:25
8th Peter Carey OD M65 46:45
9th Allen Barnes CLARO M65 47:38
10th Glynn Smith LEI M65 49:38
11th Doug Dickinson DVO M65 50:48
12th John Collyer SOS M65 52:21
13th Rex Bleakman DVO M65 52:48
14th James Parker SO M65 52:49
15th John Ward NOR M65 55:08
16th Leslie Hooper SO M65 55:25
17th Jim Mitchell PFO M65 57:04
18th Paul Jackson EPOC M65 61:04
19th Graham Hardy WRE M65 62:29
20th Richard Andrews NGOC M65 89:45

M65S

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Dave Skidmore DVO M65 45:07
2nd John Bowman OD M65 47:25
3rd John Butler HALO M65 57:15
4th Lionel Carter EBOR M65 60:48
5th Fred Ross AIRE M65 60:55
6th Mark White EBOR M45 66:23
7th Peter Firth NATO M65 72:53
8th Roger Keeling DVO M65 79:24

M70L

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Roger Maher SO M70 46:31
2nd Peter Kullich HALO M70 49:16
3rd John Russell SOS M70 50:20
4th Trevor Simpson OD M70 50:46
5th Barrie Speake EBOR M70 51:44
6th Andrew Suddaby BL M70 52:25
7th Walter Wright NATO M70 54:06
8th Mike Fairburn PFO M70 55:15
9th David Mawdsley MDOC M70 56:22
10th Barry Harrison CLOK M70 60:04
11th Patrick Pay WRE M70 63:43
12th Dave Allison CLOK M70 67:54
13th John Woodall NOC M70 68:37
14th Roger Cole LEI M70 88:21
mp Derek Turner WRE M70  

M70S

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mike Hardy CLOK M70 61:35
2nd Dave Owen EPOC M70 65:36
3rd Roger Mawby EBOR M70 104:23

M75L

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Peter Leverington NOR M75 48:13
2nd Patrick Maher SO M75 56:39
3rd Peter Edwards DEE M75 58:07
4th John Currey EBOR M75 62:56
5th Guy Goodair EPOC M75 63:43
6th Michael Gammon SO M75 66:43
7th Alan Heron SELOC M75 67:07
8th Brian Ward DVO M75 89:38

M75S

Splits

2.500km 65m

Pos Name Club Age Class Time

M80

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Campbell CLOK M80 68:10
2nd Roy Malley NATO M80 70:42
mp Keith Foster SYO M80 45:10

W10A

Splits

2.100km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sarah Pedley EPOC W10 16:19
2nd Sarah Duckworth DVO W10 18:08
3rd Evie Conway AIRE W10 18:16
4th Laura Harrison EPOC W10 22:29
5th Tanya Cooper EBOR W10 22:36
6th Holly White LEI W12 24:13
7th Isabel Hill DEE W10 24:16
8th Laura Stewart IND W12 32:00
9th Amy Bowman AIRE W10 37:58

W10B

Splits

1.800km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Annie Brown AIRE W10 13:04
2nd Katherine Keogh CLOK W10 14:36
3rd Caitlin Irving WCOC W10 14:46
4th Rachel Duckworth DVO W10 14:49
5th Emma Van Dam HALO W10 16:26
6th Anna Harris DEE W10 18:25
7th Joanna Bowman AIRE W10 31:14

W12

Splits

2.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Hannah Hateley DEE W12 24:27
2nd Catherine Hemingway WAOC W12 27:11
3rd Yasmin Field SYO W12 29:13
4th Jocelyn Brett CHIG W12 34:12
5th Elizabeth Dean CLOK W12 38:27
6th Megan Harrison EPOC W12 45:46
7th Charlotte Webster NOC W12 46:12
8th Megan Bartlett LOC W12 46:33
9th Emily Cooper EBOR W12 54:19
10th Marian Smales EBOR W55 94:41
11th Zoe Brooke IND W12 106:44

W14

Splits

2.600km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Aimee Morse OD W14 31:29
2nd Alice Rigby CLOK W14 35:20
3rd Louise Adams SYO W14 36:15
4th Laura Hindle MDOC W14 39:40
5th Kate Skinner WCOC W14 39:45
6th Jessica Beresford NOC W14 41:23
7th Joanna Goodhead DVO W14 46:35
8th Ella Gilbert NOR W14 53:56
9th Evelyn Elmes DEE W14 55:29

W16A

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Julie Emmerson OD W16 34:11
2nd Katherine Hall SYO W16 36:13
3rd Karen Maxwell RR W16 39:58
4th Helen Wood AIRE W16 40:24
5th Harriet Lawson DVO W16 41:05
6th Beth Hanson HH W16 41:40
7th Rachel Emmerson OD W16 42:42
8th Eloise Wright CLOK W16 43:01
9th Miranda Leaf HH W16 46:08
10th Carolyn Hindle MDOC W16 46:13
11th Cari Littler SYO W16 52:06
12th Katie Wright LOC W16 60:55
13th Amy Kimberley DVO W16 62:35
14th Jessica Selby DVO W16 86:13
mp Frances Brown FVO W16 47:14
mp Shona Masson SO W16 52:58

W16B

Splits

2.600km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Samantha Bailey NOR W16 69:54
2nd Belinda Swalwell IND W60 91:17

W18L

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Cerys Jones AIRE W18 51:25
2nd Alice Fellbaum MDOC W18 56:10
3rd Jenny Evans NOC W18 57:53
4th Rachel Collins SO W18 62:48
5th Jessica Appleton CLARO W18 92:09

W18S

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Elizabeth Parkinson NOC W18 42:15

W20L

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Kirstin Maxwell RR W20 53:59
2nd Louise Markstedt EBOR W20 55:17
3rd Emily Wood SHUOC W20 58:14
4th Charlotte Myers EBOR W20 59:31
5th Chloe Haines AIRE W20 63:52
6th Alex Kilcoyne SYO W20 66:38

W20S

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Maria Mackenzie NN W35 40:56

W21L

Splits

6.500km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Heather Gardner SROC W21 59:46
2nd Catherine Taylor CLOK W21 60:38
3rd Jenny Johnson SYO W21 64:00
4th Sara Campbell DEE W45 83:36
5th Ruth Shedden LEI W21 85:20
6th Elizabeth White HOC W21 92:22

W21S

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Amy Brown EBOR W21 66:52
2nd Katharine Swalwell DVO W21 73:16
mp Charlotte Boden OD W21  
mp Vanessa Rowell SHUOC W21 188:10

W21V

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Victoria Todd EBOR W21 55:03
2nd Leanne Bailey NOR W21 124:27

W35L

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Fiona Forrest RR W35 61:12
2nd Anne Straube OD W35 66:43
3rd Emma Harrison EPOC W35 75:12
4th Anna Chapman SO W35 77:04
5th Sacha Fisher SMOC W35 79:09

W35S

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Claire Selby DVO W35 48:50
2nd Helen Smith HALO W35 51:59
mp Christine Lyon IND W21  

W40L

Splits

5.400km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ruth Ker AIRE W40 56:37
2nd Kath Broatch ERYRI W45 60:40
3rd Amanda Crawshaw EPOC W40 69:02
4th Lucy Wiegand SYO W40 70:33
5th Lesley Ross OD W45 70:39
6th Sophie Brown AIRE W40 72:11
7th Rebecca Mon-Williams AIRE W40 79:05
8th Michelle Mackervoy DVO W40 87:43
9th Natasha Conway AIRE W40 90:10
10th Eva Wheeler RAFO W40 108:00

W40S

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jenny Lightfoot SYO W40 49:38
2nd Gillian Hanson HH W40 54:16
3rd Nicola Tilt NATO W40 61:29
4th Ruth Harris DEE W40 74:00
5th Marion Bowman AIRE W40 74:51
6th Jenny Palmer DEE W40 79:31
7th Vivianne Lawson DVO W40 89:55
8th Lisa Gale DVO W40 93:56

W45L

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Vicky Thornton MDOC W50 45:49
2nd Stella Lewsley BL W55 51:21
3rd Susan Skinner WCOC W45 56:30
4th Janet Adams SYO W45 61:17
5th Christine Goulding BL W45 68:49
6th Jill Emmerson OD W45 75:19
7th Ann-Marie Duckworth DVO W45 75:58
8th Deb Murrell SROC W45 78:19
9th Maggie Hateley DEE W45 78:37
10th Catherine Hill DEE W45 80:46
11th Nicky Masson MV W45 85:42
12th Julie Webster NOC W45 86:21
13th Hazel Hindle MDOC W45 90:56
14th Kate Brett CHIG W45 96:25
15th Cathryn Goodhead DVO W45 99:02
16th Carolyn Rigby CLOK W45 105:29
17th Rebecca Perring DVO W45 117:58
18th Assumpcio Termens CATALUNYA W45 121:53
19th Susan Allard DVO W45 124:29
20th Annie Gammon IND W45 137:27
mp Raffaella Marin SLOW W40 73:13
mp Merce Miguel CATALUNYA W45 102:15

W45S

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eileen Maxwell RR W45 41:59
2nd Helen Parkinson NOC W45 46:36
3rd Roseanne Field SYO W45 49:58
4th Helen Pedley EPOC W45 53:24
5th Amanda Cooper EBOR W45 55:01
6th Maria Roberts NOC W45 57:08
7th Christine Smith BAOC W45 107:47

W50L

Splits

4.500km 70m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jill Libby CLOK W50 50:05
2nd Jane Malley NATO W50 59:03
3rd Julie Couch EPOC W50 60:24
4th Jackie Hallett BOK W50 61:38
5th Jane Campbell DEE W50 63:12
6th Val Johnson DVO W50 66:25
7th Marcia Bradbury SYO W50 69:49
8th Kim Buxton DVO W50 70:40
9th Jackie Chapman LOC W50 70:55
10th Janet Leake AIRE W50 87:44
11th Judy Unsworth CLOK W50 105:40
12th Anne Kimberley DVO W50 115:43
13th Megan Owens DEE W50 128:34
14th Tricia Johnston BAOC W50 157:49

W50S

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Marian White HOC W50 43:58
2nd Pam Brown EBOR W50 49:35
3rd Louise Dunn EBOR W50 56:05
4th Ruth Ellis DVO W60 57:18
5th Charlotte Cheetham CHIG W50 61:05
6th Ros West CHIG W60 65:06
7th Julie Collins DFOK W50 67:37
8th Celia Dean CLOK W50 71:33
9th Melanie Elkington OD W50 77:05
10th Linda Cairns SN W50 77:32
11th Kate Lofthouse AIRE W50 86:34
12th Julie Bedwell MDOC W50 100:47
mp Elspeth Hooton EBOR W50  

W55L

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ann Cranke CLOK W55 38:44
2nd Carol House SO W55 50:57
3rd Patricia Davies NATO W55 51:00
4th Shirley Robinson NGOC W55 51:15
5th Judith Checkley Totana W55 52:14
6th Susan Roome SROC W55 52:35
7th Jill Smith EBOR W55 53:09
8th Jane Booker NOC W55 58:32
9th Pauline Smithard DEE W55 61:33
10th Jean Fitzgerald SAX W55 61:48
11th Helen O'Neil NOC W55 63:45
12th Kath Dixon NATO W55 66:49
13th Linda Hayles EPOC W55 78:54
14th Jackie Coates AIRE W55 113:20
mp Karen Clark EBOR W55  
mp Pauline Wilson SYO W55  
mp Sally Rollo SOLWAY W55 59:51

W55S

Splits

2.500km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lynden Hartmann HOC W55 42:55
2nd Patricia Bell IND W55 44:33
3rd Helen Martland SPOOK W40 53:12
4th Maureen Webb CLOK W55 66:35
5th Julia Paul NOR W55 111:32
mp Rosemary Matheson FVO W55  

W60L

Splits

3.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Helen Gardner EBOR W60 46:33
2nd Sheila Sprot NATO W60 47:54
3rd Liz Drew HH W60 52:58
4th Liz Godfree DVO W60 53:35
5th Jan Clenaghan SOLWAY W60 55:07
6th Carol Sands SOC W60 59:25
7th Rosalind Taunton NGOC W60 64:55
8th Gill Ross AIRE W60 67:46
9th Gill Mawby EBOR W60 68:53
10th Margaret Keeling DVO W60 70:28
11th Susan Colbert SWOC W60 73:26
12th Mary Carrick HALO W60 74:12
13th Elizabeth Bates OD W60 95:11
mp Julie Brook MDOC W60  
mp Beryl Seaman SYO W60  
mp Carolyn Marr OD W60 76:24

W60S

Splits

2.500km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrea Marlow POW W60 50:19
2nd Catherine Pennington WAOC W60 56:02
3rd Jackie Page EPOC W60 56:33
4th Sheila Smith EBOR W60 62:09
5th Susan Roberts HOC W60 78:52
6th Janet Todd EBOR W60 92:19

W65L

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sheila Carey OD W65 40:46
2nd Jean Lochhead EPOC W65 45:15
3rd Jenny Collyer SOS W65 47:47
4th Pauline Ward DVO W65 50:51
5th Sue Bicknell OD W65 53:20
6th Geraldine Russell SOS W65 56:29
7th Monika Cooper SYO W65 58:19
8th Bridget Hooper SO W65 59:29
9th Gillian Rowan-Wilde PFO W65 59:45
10th Jackie Barnes CLARO W65 65:05
11th Jen Gale DVO W65 68:32

W65S

Splits

2.500km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Carole Firth NATO W65 50:20
2nd Molly Smith LEI W65 70:18
3rd Margaret Parker AIRE W65 78:52
4th Deena Andrews NGOC W65 89:40

W70L

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Judith Goodair EPOC W70 58:33
2nd Jillian Currey EBOR W70 61:50
3rd Barbara Plant BL W70 64:51
4th Sue Birkinshaw MDOC W70 67:48
5th Isabel Wright NATO W70 67:49
6th Marguerite Pennell WCOC W70 71:29
7th Clarissa Napier CLOK W70 75:36
8th Judy Suddaby BL W70 75:52
9th Gill Hardy CLOK W70 76:53
10th Hilary Simpson OD W70 83:41
11th Freda Peirce SARUM W70 147:15

W70S

Splits

2.500km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Noreen Turner WRE W70 77:37

W75L

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Alison Sloman HOC W75 63:26

W75S

Splits

2.500km 65m

Pos Name Club Age Class Time
1st Beryl Pay WRE W75 141:16

W80

Splits

2.900km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Eileen Bedwell CLOK W80 83:32

Novice Orange

Splits

2.600km 75m

Pos Name Club Age Class Time
1st Lina Dzemydaite KFO W21 35:00
2nd Lucie Carpentier IND W21 39:34
3rd Andre Gomez IND M21 40:14
4th Jan Morrisson IND W21 42:47
5th Stephanie Duensing IND W21 50:53
6th Sue Brant EPOC W65 52:29
7th Diane Ford LEI W60 56:05
8th Amber Li IND W21 56:29
9th Anna Douglas SHOUC W21 61:20
mp Ella Cole LEI W40 27:27
mp Julie Keast   W40 40:00

Novice White

Splits

1.800km 40m

Pos Name Club Age Class Time

Novice Yellow

Splits

2.100km 55m

Pos Name Club Age Class Time
1st Livia Wright CLOK W10 27:42
mp Mark Hudson NOC M14 96:40