Brown

Splits

7.400km

Pos Name Club Age Class Time
1st Ben Stevens AIRE M21 52:37
2nd Andy Dale ECKO M40 54:52
3rd Catherine Taylor CLOK W21 57:47
4th Paul Thornton CLOK M50 59:29
5th Andrew Reynolds BAOC M45 60:13
6th Chris Mitchell PFO M21 63:59
7th Adam Bradbury SYO M20 68:49
8th Rob Bailey CLOK M50 70:04
9th Roger Lewis SYO M35 70:42
10th Paul Bradbury SYO M50 70:43
11th Karl Marshall SYO M40 74:19
12th Mark Webster NOC M45 81:18
13th Steve Jobson RAFO M45 82:52
14th John Franklin SYO M60 85:38
15th Stephen Borrill WAOC M40 88:39
16th Ian Coates SYO M50 110:06

Blue

Splits

6.800km

Pos Name Club Age Class Time
1st Richard Payne EPOC M60 61:03
2nd Cerys Jones AIRE W18 63:27
3rd Joshua Cooper EBOR M18 64:25
4th Tony Carlyle AIRE M60 64:30
5th Peter Jones AIRE M55 66:37
6th Jeff Slater HALO M35 69:25
7th Simon Dicken CLARO M21 73:25
8th Paul Caban INT M45 74:47
9th David Booker NOC M55 75:48
10th Guy Seaman SYO M60 77:16
11th Sean Cronin DFOK M45 77:35
12th Peter Harris HALO M50 77:46
13th Howard Sawyer AIRE M55 77:54
14th Paul Taylor CLOK M60 78:37
15th Ray Waight SYO M55 78:58
16th Mike Ridealgh EBOR M60 80:36
17th Martyn Gill AIRE M55 80:43
18th Peter Avis AIRE M45 80:59
19th Mark Hewson CLARO M40 81:32
20th Peter Carter NOC M50 81:51
21st Martyn Dean CLOK M50 81:53
22nd Colin Drury SYO M60 82:37
23rd Allen Barnes CLARO M65 83:02
24th Steve Willis EBOR M55 86:10
25th Steven Wood EPOC M55 86:28
26th James Avis AIRE M16 86:42
27th Keith MacDermott EBOR M60 87:30
28th Jane Archer SN W55 88:05
29th Guy Patterson AIRE M55 88:41
30th Peter O'Connell EBOR M55 89:52
31st Gerry Symes AIRE M60 90:26
32nd Brian Slater HALO M60 93:57
33rd Steve Burns IND M55 98:43
34th Chris Petre CLOK M45 99:04
35th Simon Bowens AIRE M45 103:30
36th Henk Van Rossum AIRE M60 104:48
37th Andy Furnell LOG M45 106:21
38th Phil Young SYO M60 107:40
39th Sam Avis AIRE M16 122:32
40th Bob Steeper EPOC M45 123:20
41st Michael Thompson NN M40 137:17
mp David Lloyd EBOR M60 70:16
mp Eamon Prendergast EBOR M55 95:21

Green

Splits

4.700km

Pos Name Club Age Class Time
1st Alice Leake EUOC W20 41:51
2nd George Stevens AIRE M20 42:23
3rd Nicola Melville EBOR W40 45:34
4th Alistair Tinto EPOC M45 47:54
5th Martin Smith +1 HALO M21 49:37
6th Jordan Webster NOC M16 49:58
7th John Macdonald AIRE M40 50:10
8th Chris Dicken CLARO M55 51:04
9th Alan Davey EBOR M55 51:53
10th Michael Smith HALO M65 52:01
11th Stephen Clark EBOR M21 53:09
12th Jill Smith EBOR W55 53:29
13th Helen Smith HALO W35 54:23
14th Susan Stevens AIRE W55 54:26
15th Damien Handslip CLARO M40 55:12
16th Peter Kullich HALO M70 55:26
17th Andy Lennard SLOW M35 55:39
18th Nev Myers EBOR M50 55:53
19th Jim Evans WAROC M40 56:55
20th Nicholas Jones AIRE M50 57:11
21st Chris Simmonds HALO M45 57:26
22nd Lowri Jones AIRE W21 57:27
23rd Paul Simmons HALO M60 58:57
24th Graham Todd EBOR M60 58:59
25th Helen Gardner EBOR W60 59:22
26th Paul Van Dam HALO M45 59:51
27th Ross Rickatson IND M21 60:03
28th Michael Wood EPOC M70 60:15
29th Janet Leake AIRE W50 61:59
30th Marcia Bradbury SYO W50 62:28
31st Jim Mitchell PFO M65 62:30
32nd John Batchelor EBOR M60 62:43
33rd Andrew Gardner IND M65 64:41
34th Barry Harrison CLOK M70 65:29
35th Hamish Willis PFO M55 66:12
36th Wendy Carlyle AIRE W55 66:14
37th Richard Clark EBOR M65 67:04
38th Karen Clark EBOR W55 67:23
39th Doug Scott EBOR M65 68:36
40th Jean Lochhead EPOC W65 68:44
41st Sue Bicknell OD W65 70:23
42nd Peter Watson EBOR M65 71:29
43rd Jane Booker NOC W55 73:22
44th Simon Brook AIRE M55 74:12
45th Anna Chavez AIRE W40 74:40
46th Paul Kilner IND M45 75:14
47th John Illingworth EBOR M65 75:15
48th Nicola Boon AIRE W21 76:05
49th Isla Mathieson CLOK W45 76:27
50th Valerie Gilleard AIRE W50 76:59
51st Liz Davies AIRE W55 77:27
52nd Frances Prendergast EBOR W60 80:57
53rd Mary Carrick HALO W60 81:52
54th Rebecca Willis PFO W21 83:23
55th Beryl Seaman SYO W60 84:19
56th Peter Wells EBOR M75 84:41
57th Catherine Odell EBOR W70 89:10
58th Kathryn Willis PFO W50 90:04
59th Alan Parker AIRE M60 92:57
60th Patrick O'Grady HALO M75 93:46
61st Jackie Barnes CLARO W65 95:26
62nd Valerie Partington SYO W50 104:52
63rd Arthur Clarke CLARO M60 105:19
64th Alison Doyle MDOC W60 111:37
65th Philip Puckrin EBOR M65 112:58
66th Margaret Parker AIRE W65 132:26
67th Helen Wigmore IND W35 168:32
mp Simon Bradbury SYO M18 39:56
mp Russell Holroyd SLOW M40 47:02
mp Stan Appleton CLARO M60 76:15
mp Chris March AIRE M70 88:00
mp Beverley Hall IND W50 116:36

Light Green

Splits

3.400km

Pos Name Club Age Class Time
1st Kevin Gallagher LEI M60 38:30
2nd David Relton EBOR M55 38:32
3rd John Butler HALO M65 43:22
4th Wendy Taylor CLOK W55 45:12
5th David Horn EBOR M65 46:05
6th Christopher Cooper EBOR M40 51:18
7th Judith Goodair EPOC W70 51:26
8th Suzanne Relton EBOR W50 54:22
9th Steph Fountain EBOR W35 57:34
10th Paul Simpson + 1 IND M45 58:28
11th Isoldt Harris HALO W50 61:46
12th Guy Goodair EPOC M75 62:31
13th Dorothy Smith HALO W60 64:49
14th Miles Gilleard AIRE M14 68:19
15th Celia Dean CLOK W50 68:20
16th Janet Todd EBOR W60 71:00
17th David Harbour CLARO M70 71:12
18th Margaret Fountain EBOR W65 71:29
19th Ian Campbell CLOK M80 71:39
20th Carlos Chavezm AIRE M40 72:15
mp Andy Redfearn EBOR M21  
mp Andrew Thacker EBOR M50 44:18
mp Roy Bradley CLOK M60 58:24
mp Roger Mawby EBOR M70 93:25

Long Orange

Splits

4.900km

Pos Name Club Age Class Time
1st Simon Gray IND M35 56:22
2nd Victoria Todd EBOR W21 69:13
3rd Caroline Rifkind IND W35 81:42
4th Patricia Simmons +1 HALO W60 89:57
5th Christine Hayes CLARO W50 119:47
mp Louise Simmons   W35 70:47
mp Janet Burns IND W55 152:15

Orange

Splits

2.500km

Pos Name Club Age Class Time
1st Stephen Wood CLARO M40 24:56
2nd Emily Cooper EBOR W12 28:52
3rd Maria Van Dam HALO W40 37:47
4th Becky Bailey CLOK W16 38:05
n/c Tanya Cooper EBOR W10 41:39
5th Elizabeth Dean CLOK W12 43:55
6th Tom Handslip CLARO M14 52:48
7th Dominic Simmonds HALO M12 55:31
8th Jane Payne EPOC W55 57:39
9th Celia Wells EBOR W75 61:31
mp Sarah Spickett IND W20  
mp Amber Harris HALO W18 52:25

Yellow

Splits

1.700km

Pos Name Club Age Class Time
1st Rebecca Wood CLARO W12 16:52
2nd Tanya Cooper EBOR W10 17:59
3rd Hannah Barnes IND W10 27:23
4th William Clark IND M9 27:42
5th Katie Clarke IND W10 28:53
6th Ann Lennard IND W65 38:37
7th James Elizabeth + Cathy AIRE M5 44:16
8th Theo Bowens AIRE M10 45:24

White

Splits

1.000km

Pos Name Club Age Class Time
1st Emma Van Dam HALO W10 9:13
2nd Josh Evans WARROC W5 15:57
3rd Andrew Twogg EBOR M5 16:10
4th Ben Cronin DFOK M4 17:46
5th Alistair Broadest+1 AIRE M10 24:58
6th Katie Holroyd SLOW W10 37:07